Скандинавський дизайн: стильно, функціонально, лаконічно

1. Історичний контекст. Модерн и Баухаус

2. Новий підхід в дизайні інтер’єра в Північній Європі

3. “Золотой вік” скандинавського дизайну

4. Філософія стилю

5. Стилістичні особливості інтер’єра

6. Як декорувати скандинавський інтер’єр? Ідеї для натхнення.

Скандинавський дизайн – інтер’єрний і предметний стиль, що сформувався в північноєвропейських країнах у 30-ті – 50-ті роки ХХ століття. Регіональні варіанти напряму мають свої особливості. Це виражається у виборі матеріалів, колористиці, художніх формах і конструкціях

скандинавський інтер'єрЕлегантна вітальня в скандинавському стилі

Світлий і просторий, функціональний і затишний скандинавський інтер’єр вважається одним з провідних стилів домашнього дизайну не тільки на своїй історичній батьківщині Скандинавії, але і у всьому світі. Розвиваючись і трансформуючись, він отримав той вигляд, який приваблює мільйони людей у сучасному світі. Ми підготували огляд дизайнів родом з Північної Європи – з нього ви дізнаєтесь про правила та особливості стилю. Відправляючись в минуле – у початок ХХ століття, ми опинимось у витоків одного з найбільш трендових стилів, познайомимось з піонерами скандинавського дизайну, дізнаємось на чому базується ідеологія напрямку.

Історичний контекст. Модерн і Баухаус

В кінці ХІХ століття в мистецтві Європи формується новий стиль, який отримав в різних країнах різні назви. Це ар-нуво у Франції, сецессіон в Австрії, югенд-стиль в Німеччині. Швидкому поширенню нової художньої течії сприяли виставки, статті в періодичних виданнях.

інтер'єр в стилі ар-нувоІнтер’єр в стилі ар-нуво: плавні, вигнуті лінії, рослинні мотиви орнаментів, тепла колірна гамма

Художники Скандинавських країн кожен по-своєму відгукнулись на європейський “Рух мистецтв і ремесел”, а відповідно естетика і форми стилю модерн отримали своєрідну інтерпретацію. Нижче ми розповімо про значущі в світі дизайну події, які лягли в основу феномену скандинавського дизайну.

У Північній Європі, зокрема в Данії, складається своєрідний варіант модерну. Його поширенню сприяв журнал Skønvirke, який почали видавати в 1914 році. Зміст був навіяний датською ремісничою традицією і національним романтизмом. Естетика скандинавського дизайну збагачується природними мотивами: переважають витончені лінії, світла палітра. Слово «Skønvirke» стало синонімом до ар-нуво і модерну.

Традиції ремісників і тісний зв’язок з природою стали основоположними принципами в дизайні. Одночасно з модерним досвідом дизайнери переймають ідеї функціональних, конструктивістських течій. Це, зокрема, були ідеї Баухауса, які набули широкого поширення в Данії. Баухаус – мистецьке об’єднання, що сформувалася в Німеччині в періоді з 1919 по 1933 рр, головною метою руху було задовольнити масові потреби і зробити промислові товари гарними, доступними і максимально зручними.

кухня в стилі баухаусСучасна кухня в стилі баухаус – конструктивність, функціональність і нічого зайвого

Новий підхід в дизайні інтер’єра в Північній Європі

Ставка на раціоналізм і увага до продуманого побутового дизайну яскраво заявили про себе в Скандинавії в 1920 – 1930 роках. Естетику стилю і дизайну багато в чому визначили такі принципи:

      

  • Форма речей повинна стати відображенням технологічних можливостей виробництва.
  •   

  • Відмова від імітації стилів попередніх епох.
  •   

  • Простота і краса – основа естетики речей для масового споживача.

Основний критерій дизайну: “правильність”, раціональний підхід в розробці форм, ефектність яких повинна досягатися за рахунок продуманих пропорцій, співвідношень. Ці правила отримали реалізацію на виставці, що пройшла в Стокгольмі в 1930 році.

їдальня в скандинавському стиліДизайн їдальні для виставки в Стокгольмі

Пройшовши у своєму розвитку кілька етапів трансформації, модерн в своєму остаточному варіанті прагне до лаконічності, простоти, послідовного вивчення і використанню будівельних матеріалів. Можна сказати, що мистецтво і дизайн північноєвропейських країн в деякій мірі перейняли досвід більш розвинених країн Європи.

“Золотой вік” скандинавського дизайну

Скандинавський модерн яскраво заявив про себе в 1930-х роках, широке розповсюдження отримав у Швеції та Данії. Для нього характерні гармонійність, комфортабельність, природність. В інтер’єрних рішеннях переважає конструктивність і простота. У архітектурі простежується тісний зв’язок з природою, мінімалізм форм, вивірений підхід до деталей. Дизайнери Скандинавії широко використовують різні види деревини, застосовують шкіру, для металевих виробів вибирають хромовану сталь. В оформленні стін і підлоги переважає світла гама, припустимі яскраві колірні акценти в помірній кількості.

інтер'єр кабінетуПриклад вдало складеної композиції для робочого місця: барвистий текстиль в стилі печворк і вінтажні постери в ролі яскравих акцентів

Шведський модерн – це стиль, в якому живуть, а не стиль, на який тільки дивляться!

Шведський модерн з його простотою і природними мотивами став втіленням демократичних ідеалів і отримав всесвітнє визнання після виставок і ярмарків.

скандинавський інтер'єрВеликі вікна від стелі до підлоги, зручні і функціональні меблі – незмінні вимоги скандинавського дизайну

Всесвітня виставка 1939 року в Нью-Йорку продемонструвала, що скандинавський модерн отримав міжнародне визнання і став втіленням елегантності і краси у повсякденному житті. Відкриваються магазини зі шведськими назвами, зокрема “Svenska” і “Form”. Сторінки глянцевих журналів заповнили фотографії інтер’єрів в шведському стилі, про нього говорили, що “це стиль, в якому живуть, а не стиль, на який тільки дивляться!” Ключовими фігурами шведського модерну стали Бруно Матссон, Йозеф Франк, Вільгельм Каге, Кай Франк.

вітальня від Йозефа ФранкаВітальня, яку оформив дизайнер Йозефом Франком

шпалери від Йозефа ФранкаКвіткові шпалери за ескізами Франка додають чарівності і домашнього затишку спальні. Крім дизайну інтер’єрів, Йозеф Франк проектував будинки і малював ескізи для шпалер, які не втрачають своєї актуальності і в ХХІ столітті

керамічні вазиСтильні керамічні вази від Вільгельма Каге

Здатність створювати об’єкти поза часом стала відмінною рисою датського дизайну. Розроблені в середині минулого сторіччя речі і досі виглядають новаторськими.

Датський модерн заявив про собі трохи пізніше і досяг популярності в світі дизайну в 1950-х роках. Тут велику увагу було приділено проектуванню крісел і стільців. Показовою стала творчість таких дизайнерів, як Арне Якобсен, Вернер Пантон. Здатність створювати об’єкти поза часом стала відмінною рисою датського дизайну. Розроблені в середині минулого сторіччя речі і донині виглядають новаторськими.

стілець ПантонаЛегендарний винахід – стілець Пантона

крісло-яйцеКрісло-яйце і стільці-мурахи від Арне Якобсена

Час слави для фінської модерну настав під час міланського трієнале в 1951 і 1954 рр. серед невід’ємних стильових атрибутів фінського інтер’єру опинились скляні вироби Тапіо Вирккала і Тімо Сарпанева, текстиль “Marimekko” та меблі Алвара Аалто.

чайний стілЧайний стіл від Алвара Аалто

ваза АалтоУніверсальна ваза Аалто

принт МакиЗнаменитий принт “Маки” від Marimekko

маки від MarimekkoКвітковий патерн, розроблений для текстильної продукції, зараз широко застосовується в якості візерунка шпалер

Традиції фінської школи дизайнерів пізніше отримали продовження в роботі Ееро Аарніо. Протягом п’ятдесятих, шістдесятих і сімдесятих років ХХ століття вони створили ті моделі і образи, які лягли в основу класичного скандинавського стилю, і продовжують виступати орієнтирами для сучасного стилю.

крісло-шарЗатишне крісло-шар від Ееро Аарніо

Філософія стилю

фотошпалери для вітальні

Основна мета скандинавського дизайну полягає в поліпшенні повсякденного життя.

Скандинавський стиль є втіленням такої філософії дизайну, для якої характерні функціональність, легкість композиції і простота форм. Згідно з його принципами, особистий простір має бути в гармонії з людиною, речі повинні спрощувати і покращувати життя, а не ускладнювати.

скандинавські мебліМаксимум світла і простору: оформлення громадського інтер’єру у відповідності з принципами комфорту і функціональності

скандинавський інтер'єр і мебліСкандинавський стиль як оптимальний спосіб ергономічно організувати простір дитячої

Головний принцип: найкраще для більшості.

Дизайнери з різних країн Північної Європи зробили свій внесок у формування скандинавського стилю. Керамічні та скляні аксесуари, художній текстиль, меблі і побутові предмети, внутрішнє оздоблення приміщень, експерименти з матеріалами, формами і наповненням сплелися в єдину композицію – скандинавський інтер’єр, головний принцип якого: найкраще для більшості. Варто відзначити і актуальність концепції стилю: після Другої світової війни люди прагнули так декорувати життєвий простір, щоб відродити втрачене за роки війни уявлення про естетичність і комфортабельність, повернути красу і гармонію в життя. І повоєнна Європа була готова до таких змін – новий стиль життя швидко завоював популярність і залишається модним донині.

скандинавський інтер'єр вітальніІнтер’єр їдальні витриманий в естетиці скандинавського мінімалізму

Простота композиції, рівні лінії, світла і пастельна палітра, мінімалізм, натхненний природою дизайн, демократичність, функціональність і висока якість – все це ключові ознаки стилю, відомого з другої половини ХХ-го століття як “скандинавський дизайн”. Історія унікального стилю на цьому не закінчується. Скандинавський дизайн отримує все більше прихильників своєї філософії й естетики в ХХІ столітті, не відриваючись від своїх основ, він рухається в напрямку еко-будинків і хитромудрих функціональних об’єктів, які не позбавлені елегантності і краси. Скандинави на практиці довели одвічну істину про геніальність простоти. Вони ввели моду на функціональні, але при цьому прості і красиві речі, які роблять наше життя кращим та комфортнішим.

Стилістичні особливості інтер’єру

Підлога в скандинавському помешканні перважно дерев’яна. Найчастіше використовуються світлі породи дерева. Популярним рішенням в сучасних інтер’єрах стали вибілені і пофарбовані в сірий колір дошки. Килими і доріжки застосовуються по мінімуму, тільки при необхідності: їх призначення більше утилітарне, ніж декоративне.

апартаменти в скандинавському стилі

Дерев’яна підлога – невід’ємна частина інтер’єру практично у всіх кімнатах, крім ванної. Адже це вже не буде раціонально. У ванних практичні скандинави використовують традиційну плитку.

ванна в скандинавському стилі

У внутрішній обробці кімнати скандинави також керуються мінімалістським принципом “чим менше, тим краще”. Стіни найчастіше пофарбовані в нейтральні або пастельні відтінки, під декорування відводиться одна стіна. Художні акценти різноманітні – це можуть бути картини, шпалери, постери, плакати – в залежності від інтер’єрного рішення.

скандинавські апартаментиКартини і подушки в ролі яскравих деталей

Меблі як ніщо інше відповідає принципам скандинавського дизайну. Це прості, стильні, зручні конструкції. В проектуванні меблів скандинавам немає рівних. Багато моделей, створених майже півстоліття тому, популярні і зараз. Незвичайні конструкції столів, стільців, крісел підвищеної комфортності. Матеріали різноманітні – це дерево, скло, пластик. Дерев’яні поверхні переважно теплих, світлих відтінків. Причому відмінною рисою є мінімум обробки, щоб зберегти природний, вигляд.

апартаменти в скандинавському стилі

Скандинави дуже люблять використовувати дерев’яні фактури. Часто застосовується декорування стіни дерев’яними вставками – такий прийом додає приміщенню автентичності. У сучасних інтер’єрах цей прийом можна легко реалізувати за допомогою фотошпалер під дерево. Такий декор виглядає самобутньо і головне – коштує недорого.

фотошпалери з імітацією дереваФреска з імітацією дощатої панелі надає самобутності інтер’єру їдальні

фотошпалери з фактурою древаВибілені дошки ідеально доповнюють скандинавську кухню

Колірне рішення інтер’єрів побудовано на поєднанні світлих, приємних для очей відтінків. Це всілякі відтінки сірого і білого, доповнені теплим кольором дерев’яних поверхонь і яскравими акцентами – оббивкою меблів, настінними фресками, картинами, декором.

шведський інтер'єрВдале рішення для вітальні: барвистий текстиль задає тон композиції, урізноманітнює інтер’єр

Аксесуари і декор. Scandinavian design – це мінімалістський стиль і, як ви пам’ятаєте, він пропагує філософію дизайну “менше означає більше”. Порцелянові статуетки, вази, картини, постери, фотошпалери присутні, але в помірній кількості. На відміну від всіх інших предметів інтер’єру, декор рясніє різноманітністю відтінків: таке рішення дозволяє розбавити стриману гаму виразними акцентами, збалансувати колірну композицію.

постери в скандинавському інтер'єріТематичні постери в скандинавському інтер’єрі як один із способів створити настрій і урізноманітнити колірну гаму

Хоч аксесуарів і декору зазвичай небагато, але не можна недооцінювати їх роль. У поєднанні зі світлими, білими поверхнями вони створюють ту сонячну, позитивну атмосферу, якої так не вистачає в північних країнах з їх суворим кліматом. У сучасному скандинавському інтер’єрі вибір палітри для декору різноманітний. Це і приглушені пастельні відтінки, і яскраві, насичені кольори.

Як декорувати скандинавський інтер’єр? Ідеї для натхнення

Популярним декоративним рішенням для мінімалістського північного дизайну стали фотошпалери. Різноманітність мотивів дозволяє знайти ідеальне панно на будь-який смак. Це стримані геометричні патерни і веселі барвисті принти, фото і малюнки тварин, краєвиди засніжених країн, концептуальні композиції. Пропонуємо вашій увазі підбірку готових ідей для декорування віталень, спалень, дитячих та кухонь.

скандинавський стиль у вітальніТема природи втілена в широкоформатній фресці з зображенням туманного лісу. Пейзаж створює заспокійливу атмосферу, налаштовує на медитативний лад.

фотошпалери в скандинавському стиліАкварельний фон додає легкості і візуально розширює простір

скандинавські фотошпалери для вітальніЧорно-біла фреска гармонує з колірним рішенням інтер’єра

фотошпалери в скандинавському інтер'єріСинтез стилів: трохи поп-арту для стриманої скандинавської естетики

скандинавський інтер'єр з фотошпалерамиСилует оленячої голови – колоритний атрибут інтер’єру помешкань в північних країнах

скандинавський інтер'єр зі шпалерамиСюжет з хмарами: романтичний настрій в інтер’єрі

скандинавська спальня і фотошпалериПоетично і затишно: морська композиція в спальні

фотошпалери в скандинавському стиліІдеальні шпалери для спальні: пастельна гама і принт з листям

фотошпалери в скандинавському інтер'єріЧорно-біла геометрична абстракція у вітальні

фотошпалери в дитячійКазкове місто як спосіб створити настрій в ігровому куточку

квіткові фотошпалери в дитячійКвіткове натхнення для дитячої

Кошик